Vážení zákazníci, ospravedlňujeme sa Vám za dlhšie vybavovanie Vašich objednávok z dôvodu organizačnej zmeny v logistike distribúcie hudobných nosičov zo strany nášho najväčšieho distribútora v zahraničí. Táto skutočnosť má žiaľ vplyv na dlhšie dodacie lehoty.

EP ANTI-SKATING Test Record – Testovacia platňa bez drážok

180g testovacia platňa bez drážok, tzv. „zrkadlo“, umožňuje bez použitia meracích prístrojov nastaviť vhodnú veľkosť kompenzačnej sily na hrot.

SKLADOM (3 ks)
Kód: P8594011422125
Značka: EP
22,99 € –7 % 21,29 € 17,74 € bez DPH
Kategória: Príslušenstvo
Záruka: 2 roky
VINYLO.SK | EP ANTI-SKATING Test Record – Testovacia platňa bez drážok 8594011422125
Akcia
22,99 € –7 %

Bočná sila (skating) na hrot a postup nastavenia kompenzácie tejto sily.

  1. Vznik bočnej sily na hrot

Pri prehrávaní platne je hrot vedený špirálovou drážkou, v ktorej je uložený audio záznam. Na hrot pôsobí okrem zvislej sily aj trecia sila, ktorá má smer dotyčnice ku drážke. Jedna zložka tejto sily pôsobí v smere spojnice hrotu a otočného bodu ramienka prenosky a je zachytená v ložisku ramienka. Druhá zložka pôsobí kolmo na ňu a snaží sa otočiť ramienko smerom ku stredu platne. Čoho dôsledkom je, že hrotu viac tlačí na vnútornú stenu drážky (stranu bližšie ku stredu platne, na tejto strane drážky je zaznamenaný ľavý kanál) ako na vonkajšiu stranu drážky (pravý kanál).Vyrovnanie týchto síl dosiahneme pôsobením kompenzačnej sily, ktoré sa snaží otočiť ramienko k vonkajšiemu obvodu platne. Podľa konštrukcie gramofónu, túto silu môže vyvolať závažie, elektromagnet, najčastejšie sa však používa pružina. Na nastavenie bočnej sily sa väčšinou používa rovnaká stupnica ako má vertikálny prítlak na hrot – ak sa nastaví rovnaká číselná hodnota, ako na prítlaku, je nastavenie takmer optimálne, a to aj bez použitia Iných pomôcok. Je vhodné upozorniť, že kvôli zjednodušeniu obsluhy sú len stupnice rovnako označené – samotné sily – prítlak na prenosku a bočná sila – nie sú rovnaké. Bočná sila je omnoho menšia ako prítlak na prenosku.

  1. Nastavenie vodorovnej polohy gramofónu

Gramofón je nutné umiestniť na pevnú podložku, ktorá tlmí prenos vibrácií z okolia. Vhodné sú police montované na stenu alebo masívne nerezonujúce stolíky. Vodorovnú polohu zmeriame a nastavíme pomocou štandardnej vodováhy umiestnenej na otočnom tanieri alebo pomocou všesmerovej vodováhy.

  1. Nastavenie kompenzačnej sily (anti-skating)

Táto testovacia platňa bez drážok, tzv. zrkadlo, umožňuje bez použitia ďalších meracích prístrojov nastaviť vhodnú veľkosť kompenzačnej sily.

  • Vodováhou skontrolujeme vodorovnú polohu gramofónu
  • Zvislú aj kompenzačnú silu nastavíme na nulu – prenoska „pláva“ vo vzduchu a mala by zostať na ľubovoľnom mieste nad platňou, kde ju umiestnime.
  • Ak na ramienko zboku jemne fúkneme, malo by sa voľne otáčať
  • Nastavíme zvislú silu na hrot v hornej tretine rozpätia doporučeným výrobcom pre daný typ vložky a hrotu
  • Zapneme otáčanie taniera, ramienko s prenoskou spustíme na testovacou hladkú dosku blízko obvodu. Prenoska sa bude pohybovať smerom ku stredu platne.
  • Postupne zvyšujeme nastavenie kompenzačnej sily, pokiaľ sa prenoska nezastaví na ploche dosky. V ideálnom prípade prenoska zostane na ktoromkoľvek mieste na doske, kde ju položíme. Avšak postačuje, ak dosiahneme, že sa ustáli približne v polovici plochy platne.

Často má nastavenie bočnej sily rovnako označenú stupnicu ako vertikálny prítlak na hrot a na rovnakú hodnotu by sa mala nastaviť. Neznamená to, že pri prítlaku na prenosku 2 gramy (20 mN) je na rovnakú hodnotu nastavená aj bočná sila. Táto sila je omnoho menšia. Z dôvodu zjednodušenia ovládania sú stupnice rovnako označené. Pri nastavovaní pomocou závažia na silonovom vlákne dochádza k zmene bočnej sily tým, do akej drážky silonové vlákno usadíme. Správne nastavenie bočnej sily nie je pre daný gramofón alebo prenosku univerzálny. Záleží predovšetkým na prítlaku, ale tiež napríklad na tvare hrotu. Sférické hroty, kvôli väčšiemu treniu medzi platňou a hrotom, vyžadujú väčšiu kompenzačnú silu ako eliptické hroty alebo hroty typu Shibata. Naviac sa počas prehrávania platne veľkosť bočnej sily na hrot so zmenou bočného uhlu snímania mení a podľa toho by sa mala meniť aj veľkosť kompenzačnej bočnej sily, čo sa dá dosiahnuť použitím magnetickej kompenzácie aj mechanicky pomocou závažia. Najlepšia kontrola správneho nastavenia bočnej sily na hrot je nastavenie pomocou Antiskating TEST Record, ktoré je presné a veľmi jednoduché.  

Hmotnosť anti-skating platne je 180g.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: